دات نت نیوک
تاریخ : در تاریخ 11/21/2015 14:17:28 نویسنده: maryam_hhd@yahoo.com
شروع ساخت یکی از بزرگترین تلسکوپ های جهان

تصویری طراحی شده از تلسکوپ بزرگ ماژلان

عملیات ساخت یکی از مهم ترین تلسکوپ های جهان که در یک دهه آینده فعال خواهد شد طی مراسمی در شیلی شروع شده است. پس از شروع به کار آن، بزرگ ترینتلسکوپ جهان خواهد بود. صحرای آتاکاما در شیلی، یمی از خشک ترین مناطق موجود بر روی زمین است و به سبب داشتن آسمانی صاف و بدون ابر در اکثر مواقع و دوربودن به مرتکز شهری و آلودگی های نوری و آلودگی هوا، قطعا مکان مناسبی برای این تلسکوپ خوهاد بود.

"تلسکوپ عظیم ماژلان" (GMT) روی قله سرارو لاس کامپاناس در شیلی ساخته خواهد شد.قطر آینه اصلی این سیستم5/24 متر خواهد بود و امید می رود که این تلسکوپ امکان کند و کاو در اولین اجرامی که در کیهان شروع به تابیدن کردند، بررسی انرژی و ماده تاریک، و شناسایی سیارات بالقوه قابل سکونت را فراهم کند. سطح اصلی انعکاسی آن شامل هفت آینه ۸.۴ متری خواهد بود. ساخت این آینه ها هم اکنون در جریان است.

این تلسکوپ در یک پروژه بین المللی و با همکاری استرالیا، برزیل، کره و شیلی و تحت سرپرستی آمریکا ساخته می شود.

تلسکوپ در سال ۲۰۲۱ درحالی فعال خواهد شد که فقط تعدادی از آینه های آن نصب شده. اما تا ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ همه آنها نصب می شوند.

هم اکنون سه تلکسوپ عظیم که در طیف های مرئی و فروسرخ کار می کنند در مراحل مختلف طراحی و ساخت هستند.

ماژلان یکی از آنهاست. تلسکوپ فوق العاده بزرگ اروپایی (E-ELT) آن هم در شیلی و تلسکوپ سی متری (TMT) که در هاوائی ساخته خواهد شد دو تلسکوپ دیگر هستند.

قطر آینه های این دو تلسکوپ به ترتیب ۳۹ متر و ۳۰ متر است بنابراین پس از تکمیل از ماژلان بزرگتر خواهند بود. اینها دارای معماری خیلی متفاوتی خواهند بود چون سطوح اصلی انعکاسی آنها حاوی صدها آینه کوچک خواهد بود.

 


1394/08/30 02:17:28 ب.ظ
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی