دات نت نیوک
تاریخ : در تاریخ 10/06/2015 14:51:19 نویسنده: مریم حاج حیدری
فناوری فضایی در خدمت صلح و توسعه

آنچه می خوانید، یادداشت رییس سازمان فضایی ایران، دکتر محسن بهرامی در شماره اخیر ماهنامه آسمان شب، ویژه هفته جهانی فضا، است:


از آن شب که اولین انسان برای اولین بار به آسمان نگریست و مسحور زیبایی و شکوه آن شد، هزاران سال مي گذرد، اما هنوز آسمان برای بشر همان آسمان است: مسحور کننده و فریبا. میلیونها میلیون نقطه درخشان که چشمک میزنند؛ گویی آدمی را به خود میخوانند و هوسی تمام ناشدنی در نهاد آدمی برجا میگذارند: اکتشاف دراعماق آسمان!

از سال 2000 ميلادي هر ساله در كشورهاي مختلف به منظور آگاهي عمومي و ترويج فرهنگ استفاده صل حجويانه از فنآوري هاي فضايي و در راستای توسعه ورفاه جامعه بشري، چهارم تا دهم اكتبر )دوازدهم تا هجدهم مهر ماه( به پیشنهاد سازمان ملل متحد، هفته جهانی فضا نام گرفته و آن را گرامی میدارند. هر سال شعاری برای این هفته انتخاب م یشود. شعاری که امسال کمی عمیق و مبهم به نظر م یرسد: اکتشاف. شاید در نگاه اول این شعار ما را به اعماق کیهان، جایی که شاید قدرتمندترین تلسکوپها هم نتواند تصويري از آن ارائه نمايد مي برد، جايي كه همچنان درک ما از آن اندک است. اما اگر کمی دقيق تر به آن بنگريم، شاید به همسایگی خود برسیم؛ ماه، مریخ، تیتان و ....

بشر در طول دهه های اخير تلاش میکند تا خود را، و نه فقط نگاهش را، به پل های بالاترا ز مدار زمین برساند تا شاید پسا ز حدود 35 سال قدمی دوباره روی سیاره ای، سیارکی، یا قمری بگذارد. کاوشگرهایش را به دور دس تهای منظومه شمسي مي فرستد و شايد روزي حضورش را به تمام موجوداتی که شاید در پهنه گسترده کیهان قرار دارند، اثبات کند. شايد انتخاب چنین شعاری امید بشر را به اکتشافات در فضای خارج از منظومه شمسی نشان م یدهد. باشد که انسان با نگرش به عالم، از آن جهت که آفریده خدا و در سيطره تدبیر اوست، معرفت فطری و شناخت خود را شکوفایی دهد و شدت و نیروی بیشتری بخشد. هدف كلي هفته جهاني فضا، تقويت فهم و بينش بين المللي عامه مردم نسبت به فضا و تشويق و ترغيب دانش آموزان و دانشجويان به فراگيري علوم فضايي است. هفته جهاني فضا فرصتي است براي دولت ها و ملت ها تا دستاوردها و فعاليت هاي فضايي خود را به میان مردم بیاورند و آنها را به مشاركت در فعاليت هاي مرتبط با فضا تشویق کنند. رمز موفقیت و پیشرفت سازمان های فضايي در سراسر دنیا در طول بیش از پنجاه سال گذشته، همین پشتوانه های مردمی بوده است. اگرچه در ابتدای عصر فضا در این عرصه حضور كم رنگي داشته ايم اما در طول سال های گذشته نشان داده ايم که می توانيم با سرعت، خود را در زمره كشورهاي فضايي قرار دهيم و با تکیه بر تخصص خود و برنامه ريزي، راه را برای انجام پروژه هایی جدی باز كنيم. از نخستين سال برگزاري هفته جهاني فضا در سال 2000 ، مركز سنجش از دور ايران به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران در مراسم بين المللي هفته جهاني فضا و مجامع مرتبط با فعاليت هاي فضايي به طور رسمي شركت داشت و حضور كشورمان را به عنوان كيي از طرفداران و پيشگامان برگزاري هفته جهاني فضا حفظ كرد. پس از تاسيس سازمان فضايي ايران نيز اين سازمان باني و هماهنگ ك‌ننده ملي برگزاري مراسم هفته جهاني فضا در سراسر كشور بوده است.

امروزه کشورهای متعددي توان ساخت ماهوارههای کوچک، تحقیقاتی و بخش هایی از سیستمهای ماهوارههای بزرگ را دارند، اما مساله مهم آن است که تعداد کشورهایی که توان همزمان ساخت و پرتاب ماهواره را دارند اندک است. تقریباً 10 یا 11 کشور این توانمندی را دارند و جمهوری اسلامی ایران که توانمندی خود را در طراحی و ساخت و ارسال چندین ماهواره به فضا به اثبات رسانده هم اکنون به عنوان یکی از فعالان عرصه علوم و فناوري فضايي در دنیا به شمار می رود و این همه توسط همت بالای سياستگذاران، دانشمندان و پژوهشگران بخش فضایی و با استفاه از تمام ظرفی تهای موجود در کشور میسر شده است. خدا قوت. سازمان فضایی ایران به عنوان متولی فعالیتهای فضایی صلح آمیز، تدوين سياستها و طراحی خط مشی فعالیتهای فضایی کشور را بر عهده دارد تا با ارائه آن به شوراي عالي فضايي و تصويب نهايي، چشم اندازي در  خور نظام اسلامي و ملت سرافراز ايران داشته باشيم. امید است با اتکا به خداوند قادر متعال و با حمای تهای رهبر فرزانه، رئيس جمهور محترم، دولت و ملت شريف ا یران و در چارچوب سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران و با تدبیر و امید، روز به روز شاهد پیشرفت و تعالی علوم و فناوري فضايي در کشورمان باشیم. 

محسن بهرامي

 معاون وزير و رئيس سازمان فضايي ايران


1394/07/14 02:51:19 ب.ظ
دی ان ان فارسی , مرجع دات نت نیوک فارسی